Jak wykonać badanie USG?

Badanie ultrasonograficzne tzw. USG jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną, którą od lat stosuje się w różnych gałęziach medycyny. Z jego pomocą można ocenić stan i kształt narządów wewnętrznych oraz wykryć ewentualną obecność guzów, nowotworów i innych zmian chorobowych. Ponadto wykorzystuje się je jako badanie monitorujące rozwoju płodu już od pierwszych tygodni ciąży. W przeciwieństwie do RTG i tomografii komputerowej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjentów, gdyż do jego wykonania nie wykorzystuje się promieniowania jonizującego. Jak wykorzystać sprzęt USG i jaki jest jego koszt? Odpowiadamy!

  • Kiedy wykorzystuje się aparat USG?
  • Kiedy należy poddać się badaniu USG?
  • Ultrasonograf — ceny i rodzaje 

Kiedy wykorzystuje się aparat USG?

Aparaty USG wykorzystywane są w większości szpitali, przychodni i placówek diagnostycznych. Ze względu na trudność obsługi sprzętu i interpretacji wyników powinien przeprowadzać je lekarz specjalista lub technik radiologii. Przed badaniem pacjent powinien położyć się w odpowiedniej pozycji z odsłoniętą częścią ciała, która będzie obrazowana. Lekarz umieszcza na głowicy aparatu specjalny żel ułatwiający prawidłowe przyleganie do skóry, po czym przesuwa ją po badanym obszarze, lekko naciskając, a na monitorze pojawia się obraz diagnostyczny. Opisana procedura nie wywołuje u pacjenta bólu, może jedynie powodować lekki dyskomfort. Wyróżnić możemy kilka rodzajów USG: ultrasonografię przez powłoki ciała, USG śródoperacyjne i zabiegowe, badanie endosonograficzne, w czasie którego wprowadza się głowicę do otworów ciała USG gałek ocznych, USG skóry.

Działanie aparatu ultrasonograficznego polega na zastosowaniu fal ultradźwiękowych, które znajdują się w jego głowicy. W trakcie badania fale są odbijane przez tkanki i narządy, otrzymane sygnały wracają do urządzenia, a następne są przetwarzane na obrazy diagnostyczne.

Kiedy należy poddać się badaniu USG?

Lekarz zazwyczaj zleca wykonanie badania ultrasonograficznego, gdy pacjent skarży się na przewlekłe bóle lub zaobserwuje u siebie powiększenie jakiejś części ciała. Oprócz tego ważnym wskazaniem do przeprowadzenia go są objawy niedoczynności i nadczynności tarczycy. USG pomaga również w diagnozowaniu raka piersi, zwłaszcza u pacjentek w młodych wieku. Powinny wykonywać je przynajmniej raz w roku, a kobiety znajdujące się w grupie ryzyka raz na kwartał. Oczywiście należy poddawać się mu również w ciąży, by kontrolować stan płodu.

Aby prawidłowo ocenić stan badanych narządów do USG jamy brzusznej, należy przystępować na czczo, a przed diagnostyką układu moczowego, prostaty czy jajników wypić 1-1,5 litra wody. Natomiast USG dopochwowe najlepiej przeprowadzać między 5-10 dniem cyklu. Warto wspomnieć, że badania ultrasonograficznego nie można wykonywać na obszarze zranionym, poparzonym lub w okolicy urazów kości.

Ultrasonograf — ceny i rodzaje 

Na rynku z powodzeniem można otrzymać nowe aparaty USG, jak i używany aparat USG, którego ceny mogą być nieco bardziej atrakcyjne. Sprzęt można podzielić na nowoczesne aparaty USG, oraz klasyczne sprzęty. Różnice wynikają tutaj nie tylko z zaawansowania sprzętu, ale również ich wielkości. Coraz więcej gabinetów kompletując wyposażenie, decyduje się na ultrasonograf przenośny, który pozwala na wykorzystanie aparatu USG niemal w każdych warunkach. 

Cena aparatu USG może być zależna od wielu czynników, dlatego chcąc dowiedzieć się, ile kosztuje aparat USG, warto odwiedzić: https://kosmed.kielce.com/oferta/ultrasonografy/ i zapoznać się z pełną ofertą. 

Najnowsze modele aparatów USG to z całą pewnością dobry wybór, który powoli użytkować sprzęt przez wiele długich lat.